Sprawdź pocztęSprawdź pocztę    Napisz do nasNapisz do nas    Mapa serwisuMapa serwisu            
Szkoła Podstawowa
im. Księcia Józefa Poniatowskiego
w Starych Pieścirogach

AktualnościO SzkoleDla nauczycieliDla rodzicówDla uczniówRada PedagogicznaPomoc pedagogicznaDokumentyGazetka szkolnaUroczystościWydarzeniaWycieczkiSportKonkursy_TurniejeGaleriaBibliotekaKontakt

Jesteś tu: Strona głównaWycieczki

W Królewskim Ogrodzie Światła

2019-01-26 

     W piątek 25 stycznia 2019 roku, tuż przed feriami, uczniowie klas IV a i IV b pod opieką wychowawców: p.Bożeny Majewskiej i p.Doroty Sierzputowskiej oraz p.Magdaleny Ogrodowskiej pojechali na wycieczkę do Warszawy. Głównym celem wyjazdu było obejrzenie wspaniałej wystawy plenerowej Królewski Ogród Światła, która ozdabia ogrody Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w warszawskim Wilanowie. Zanim dzieci przekroczyły bramy pałacu, przeszły przez świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewała muzyka klasyczna. Na dziedzińcu przywitała ich rozświetlona pergola, strzeżona przez dwa orły. Spacer wśród  świetlistych drzewek pomarańczowych był dla wszystkich niezwykłym przeżyciem. Dzieci podziwiały również XVII – wieczną altankę, którą uwieczniły na zdjęciach. Na dolnym tarasie czekała na spacerowiczów kolejna niespodzianka - Muzyczny Ogród Marzeń. W rytmie znanych motywów muzyki klasycznej światło wiernie odwzorowywało i wypełniało zmieniającymi się barwami geometryczne kształty ogrodu. Ten magiczny, bajkowy widok w zimowej scenerii na pewno długo pozostanie w pamięci dzieci. Na koniec uczniowie uczestniczyli w mappingu - trójwymiarowym pokazie, łączącym światło, obraz i dźwięk, który był wyświetlany na fasadzie pałacu. Była to opowieść o łasicy, która zamieszkała w pałacu i strzegła go przed niechcianymi gośćmi - myszami. Po bajkowym seansie dzieci pełne wrażeń wróciły do autokaru. Kolejnym etapem wieczornej eskapady był plac Zamkowy. Po drodze uczniowie podziwiali piękne iluminacje świąteczne na Krakowskim Przedmieściu. Ogromna choinka przed Zamkiem Królewskim zachwyciła wszystkich. Ten wyjazd na pewno na długo pozostanie w pamięci czwartoklasistów.

 

foto galeria >"Opowieść wigilijna" - o tym, że nigdy nie jest za późno na dobroć...

2018-12-22 

     Dnia 17 grudnia 2018r.uczniowie klasy Vb, VIa i VI b wraz z opiekunami: Zofią Porosa, Beatą Zawadzką i Agnieszką Tylewski wyjechali do Płocka do Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego  w celu obejrzenia widowiska muzycznego „Opowieść wigilijna”.

 

Jest to najbardziej znany utwór Charlesa Dickensa. Należy do cyklu opowieści bożonarodzeniowych.  Dickens nazwał swój utwór „kolędą prozą”. Jest to historia samotnego skąpca Scrooge’a, który każde Święta Bożego Narodzenia spędza w łóżku, wychodząc z założenia, że na święta nie warto marnowac czasu ani pieniędzy.

 

„Opowieść wigilijna” mówi o skutkach samotności spowodowanej egoizmem i chciwością. Przypomina o potrzebie wzajemnej życzliwości, która w obliczu szczerej skruchy  potrafi odmienić widzenie świata i ludzi.

 

Obejrzane widowisko  to baśń niezwykła.

Nie pytajmy czy jest prawdziwa, czy nie.

Traktujmy ją jak prezent - jak baśń, którą nam opowiedziano z okazji świąt."Moda na Mazowsze"- czas na odrobinę ekonomii

2018-12-22 

   12 grudnia 2018r. uczniowie klas: II, IVc oraz Vb pod opieką pani Hanny Golnik, pani Beaty Zawadzkiej i pani Barbary Jaskulskiej uczestniczyli w wycieczce na Giełdę Papierów Wartościowych oraz do Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego im. Sławomira S. Skrzypka w Warszawie. Są to kolejne, bardzo istotne na terenie Mazowsza instytucje i obiekty poznawane w ramach innowacji „Moda na Mazowsze”.

   Celem wyjazdu był udział w zajęciach  pomagających zrozumieć podstawowe zagadnienia i procesy ekonomiczne. Uczniowie zapoznali się z kluczowymi miejscami związanymi z historią pieniądza. Stali się świadkami narodzin monety, pierwszych banków, teorii ekonomicznych, zobaczyli jak powstają banknoty, jak działa bankomat i karta kredytowa, a nawet trzymali we własnych rękach sztabę prawdziwego złota.

   Uczniowie stwierdzili, że w tych instytucjach usłyszeli i zobaczyli wiele ciekawostek oraz zdobyli wiedzę, którą mogą dzielić się z innymi.

 

foto galeria >"Moda na Mazowsze" w kolejnej odsłonie

2018-11-18 

     

     15 listopada klasy: II, IVc i Vb uczestniczyły w lekcji historycznej w Parku Miniatur w Warszawie oraz na cmentarzu wojennym w Palmirach. Podczas pobytu uczniowie brali udział w akcji „100 bezpłatnych lekcji varsavianistycznych na 100-lecie niepodległości”. Podziwiali miniatury budynków w ramach wystawy pt. „Utracone perły architektury-Warszawa 1918r.” Słuchali niezwykle ciekawych opowieści przewodnika zdradzającego tajemnice przedwojennej Warszawy. Ekspozycja prezentowana jest w Ogrodzie Centralnej Biblioteki Rolniczej i objęta jest honorowym patronatem przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Na cmentarzu w Palmirach uczestnicy poznali tragiczne losy mieszkańców naszej stolicy oraz kolejny fragment historii naszego regionu jakim jest Mazowsze.

 

foto galeria >Odwiedziny w miejscach pamięci narodowej w naszej okolicy

2018-11-01 

  W związku z realizacją innowacji pedagogicznej pt.: „Moda na Mazowsze” 30 października uczniowie  z klas Ib, II oraz Vb odwiedzali miejsca pamięci narodowej związane z historią naszego regionu. Zapalali znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu w Nasielsku i podziwiali olbrzymi dąb stojący nieopodal - pomnik przyrody pamiętający zapewne niejedną historię z dziejów Nasielska.

Zatrzymali się przy grobie Stefana Jaworskiego, harcmistrza Związku Harcerstwa Polskiego. Zadumali się też w Cieksynie  przy grobie siostrzenicy Henryka Sienkiewicza – Marii Sienkiewiczówny, która była nauczycielką w szkole w Ruszkowie. Oglądali pomnik upamiętniający Bitwę nad Wkrą w 1920r. w Borkowie. Obserwowali ozdobny, żelazny krzyż na kamieniu  - pomniku przyrody na polu w miejscowości Ruszkowo. W 1806 r. doszło na tym terenie do bitwy między francuską armią generała Davouta a wojskami rosyjskimi. Prawdopodobnie krzyż został ufundowany przez rodzinę oficera z armii napoleońskiej, który poległ w tych okolicach.

 

     W zorganizowaniu tej niezapomnianej lekcji historii pomogli nauczycielom: prezes SKR w Nasielsku – pan Andrzej Królak oraz burmistrza Nasielska – pan Bogdan Ruszkowski, którzy bezpłatnie udostępnili autokar, dlatego też wszyscy uczniowie wzięli udział w wycieczce.

 

galeria zdjęć > [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] z [7]
 

do górydo góry