Sprawdź pocztęSprawdź pocztę    Napisz do nasNapisz do nas    Mapa serwisuMapa serwisu            
Szkoła Podstawowa
im. Księcia Józefa Poniatowskiego
w Starych Pieścirogach

AktualnościO SzkoleDla nauczycieliDla rodzicówDla uczniówRada PedagogicznaPomoc pedagogicznaDokumentyGazetka szkolnaUroczystościWydarzeniaWycieczkiSportKonkursy_TurniejeGaleriaBibliotekaKontakt

Jesteś tu: Strona głównaWycieczki

"Moda na Mazowsze" w kolejnej odsłonie

2018-11-18 

     

     15 listopada klasy: II, IVc i Vb uczestniczyły w lekcji historycznej w Parku Miniatur w Warszawie oraz na cmentarzu wojennym w Palmirach. Podczas pobytu uczniowie brali udział w akcji „100 bezpłatnych lekcji varsavianistycznych na 100-lecie niepodległości”. Podziwiali miniatury budynków w ramach wystawy pt. „Utracone perły architektury-Warszawa 1918r.” Słuchali niezwykle ciekawych opowieści przewodnika zdradzającego tajemnice przedwojennej Warszawy. Ekspozycja prezentowana jest w Ogrodzie Centralnej Biblioteki Rolniczej i objęta jest honorowym patronatem przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Na cmentarzu w Palmirach uczestnicy poznali tragiczne losy mieszkańców naszej stolicy oraz kolejny fragment historii naszego regionu jakim jest Mazowsze.

 

foto galeria >Odwiedziny w miejscach pamięci narodowej w naszej okolicy

2018-11-01 

  W związku z realizacją innowacji pedagogicznej pt.: „Moda na Mazowsze” 30 października uczniowie  z klas Ib, II oraz Vb odwiedzali miejsca pamięci narodowej związane z historią naszego regionu. Zapalali znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu w Nasielsku i podziwiali olbrzymi dąb stojący nieopodal - pomnik przyrody pamiętający zapewne niejedną historię z dziejów Nasielska.

Zatrzymali się przy grobie Stefana Jaworskiego, harcmistrza Związku Harcerstwa Polskiego. Zadumali się też w Cieksynie  przy grobie siostrzenicy Henryka Sienkiewicza – Marii Sienkiewiczówny, która była nauczycielką w szkole w Ruszkowie. Oglądali pomnik upamiętniający Bitwę nad Wkrą w 1920r. w Borkowie. Obserwowali ozdobny, żelazny krzyż na kamieniu  - pomniku przyrody na polu w miejscowości Ruszkowo. W 1806 r. doszło na tym terenie do bitwy między francuską armią generała Davouta a wojskami rosyjskimi. Prawdopodobnie krzyż został ufundowany przez rodzinę oficera z armii napoleońskiej, który poległ w tych okolicach.

 

     W zorganizowaniu tej niezapomnianej lekcji historii pomogli nauczycielom: prezes SKR w Nasielsku – pan Andrzej Królak oraz burmistrza Nasielska – pan Bogdan Ruszkowski, którzy bezpłatnie udostępnili autokar, dlatego też wszyscy uczniowie wzięli udział w wycieczce.

 

galeria zdjęć >Klasa VIII, III gimnazjum i wiele atrakcji naszej stolicy

2018-10-29 

 

  • Park Trampolin Jump Arena
  • TNT Theatre Britain w Teatrze Buffo
  • Muzeum Narodowe
     

     Pierwszą atrakcją na naszej październikowej wycieczce był Park Trampolin Jump Arena, gdzie czekało na nas wiele wyzwań i atrakcji. Trampoliny skośne, basen z gąbkami, cageball, mini trampolina Eurotramp, salon gier i strefa sportowa  dawały wiele możliwości zabawy i relaksu. Największym wyzwaniem okazał się skok tyłem z dwu metrowej rampy oraz tor przeszkód. To miejsce znacznie różniło się od pozostałych odwiedzanych na wycieczce.

 

  

Kliknij aby zobaczyć

  Kolejnym punktem programu była wizyta w  Teatrze Buffo i obejrzenie sztuki teatralnej George'a Bernarda Showa ,,Pygmalion".

 Spektakl został przygotowany przez TNT Theatre Britain. Jest to rodzaj objazdowego teatru, którego nadrzędnym celem jest szerzenie angielskiej i amerykańskiej kultury w krajach europejskich. Na repertuar tego teatru składają się stare i współczesne dramaty i komedie, zaliczane już do klasyki teatru. Potrafią one zaspokoić gusta każdej, nawet najbardziej wybrednej publiczności. Wszystkie przedstawienia wystawiane są w języku angielskim!!! Nic w tym dziwnego - występują w nich przecież sami ‘native speakers’ - aktorzy, którzy na co dzień pracują na deskach angielskich teatrów. Przedstawienia teatru TNT Britain adresowane są głównie do młodzieży licealnej i gimnazjalnej, która włada już na tyle dobrze językiem Szekspira i Orwella, iż bez trudu rozumie cały tekst wystawianej sztuki. Uważam, że aktorzy świetnie zagrali swoje role i było to dla nas ciekawe doświadczenie językowe oraz kulturowe.   

     Ostatnią i według mnie najspokojniejszą atrakcją na wycieczce była wizyta w Muzeum Narodowym. Na miejscu mieliśmy do wyboru dwie lekcje w których chcemy wziąć udział: ,,Staropolskie obyczaje" lub ,,Egipską świątynię". Ja wybrałam drugi temat i dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy. Kolekcja sztuki starożytnego Egiptu, obiekty z wykopalisk prowadzonych przez polską misję archeologiczną oraz mumie robiły wrażenie.  

     Warto nadmienić, że tego dnia towarzyszyła nam piękna i słoneczna pogoda. Uważam wycieczkę za bardzo przyjemną i udaną. Opiekunami naszego wyjazdu były nauczycielki języka angielskiego pani B. Rączka (kl.VIII), pani B. Kurpiewska (kl.IIIG) oraz pani A. Bandurska.

 

Małgosia, uczennica kl.VIII

 

kilka fotek >MALI MAJSTERKOWICZE

2018-10-21 

     W środę, 17 października uczniowie klas Ia i III wraz z opiekunkami J.Piórkowską, A.Kołakowską i M.Sadłowską wybrali się na warsztaty edukacyjne do jednej z warszawskich Castoram.

Krótkie opowiadanie o pozyskiwaniu drewna wprowadziło  w tematykę zajęć. Po jego wysłuchaniu dzieci z zapałem zabrały się za wykonanie własnych projektów. W ruch poszły gwoździe i młotki. Efektem ich ochoczej pracy były unikatowe, kolorowe skrzynki na narzędzia, zabawki lub inne skarby.

 

Drugą część spotkania stanowił spacer po supermarkecie połączony z nauką zasad bezpieczeństwa.

 

Obdarowani upominkami oraz bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do szkoły. Z niecierpliwością wyczekujemy kolejnych zajęć w ,,Majsterkowie”, które planujemy w marcu.

 

 

fotki >Spacer po pięknym Toruniu

2018-10-21 

    

     Dnia 11 października klasy VI i V, wraz z wychowawcami p. Ewą Ścisłowską, Katarzyną Kowalczyk i Anną Bandurską ,udały się na wycieczkę do Torunia. Jest on jednym z najpiękniejszych miast Polski, znajduję się w nim szereg zabytków. Podczas pięknego , słonecznego dnia uczniowie zobaczyli: Ratusz Staromiejski, Kamienicę „Pod Gwiazdą”, Dwór Artusa, Krzywą Wieżę, Dom i Pomnik Mikołaj Kopernika, Katedrę Św. Jana, Zamek Krzyżacki.

 

Po długim spacerze po Toruniu i jego zabytkach udali się na zasłużony posiłek.

 

Następnym punktem programu był seans w Planetarium pt: ”Wirująca Ziemia”. Podczas projekcji zapoznali się z podstawowymi informacjami związanymi z ruchem wirowym i obiegowym Ziemi: zjawiskiem dnia i nocy oraz następstwem pór roku. W przystępny sposób wytłumaczono im, jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku, jaką rolę pełni Gwiazda Polarna oraz skąd biorą się fazy Księżyca. Sprawdzamy, jak długo trwa doba oraz rok na innych planetach, prezentując wybrane różnice między Ziemią a innymi planetami Układu Słonecznego.

 

Następnie udali się do Muzeum Piernika, gdzie wzięli udział w warsztatach, na których samodzielnie wypiekali dekoracyjne pierniki. Wysłuchali historii miasta i poznali tradycję wypieku toruńskiego piernika, średniowieczną kulturę i język w niezwykłej atmosferze.

 

 

kilka fotek > [1] [2] [3] [4] [5] [6] z [6]
 

do górydo góry