Sprawdź pocztęSprawdź pocztę    Napisz do nasNapisz do nas    Mapa serwisuMapa serwisu            
Szkoła Podstawowa
im. Księcia Józefa Poniatowskiego
w Starych Pieścirogach

AktualnościO SzkoleDla nauczycieliDla rodzicówDla uczniówRada PedagogicznaPomoc pedagogicznaDokumentyGazetka szkolnaUroczystościWydarzeniaWycieczkiSportKonkursy_TurniejeGaleriaBibliotekaKontakt

Jesteś tu: Strona głównaWycieczki

MALI MAJSTERKOWICZE

2018-10-21 

     W środę, 17 października uczniowie klas Ia i III wraz z opiekunkami J.Piórkowską, A.Kołakowską i M.Sadłowską wybrali się na warsztaty edukacyjne do jednej z warszawskich Castoram.

Krótkie opowiadanie o pozyskiwaniu drewna wprowadziło  w tematykę zajęć. Po jego wysłuchaniu dzieci z zapałem zabrały się za wykonanie własnych projektów. W ruch poszły gwoździe i młotki. Efektem ich ochoczej pracy były unikatowe, kolorowe skrzynki na narzędzia, zabawki lub inne skarby.

 

Drugą część spotkania stanowił spacer po supermarkecie połączony z nauką zasad bezpieczeństwa.

 

Obdarowani upominkami oraz bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do szkoły. Z niecierpliwością wyczekujemy kolejnych zajęć w ,,Majsterkowie”, które planujemy w marcu.

 

 

fotki >Spacer po pięknym Toruniu

2018-10-21 

    

     Dnia 11 października klasy VI i V, wraz z wychowawcami p. Ewą Ścisłowską, Katarzyną Kowalczyk i Anną Bandurską ,udały się na wycieczkę do Torunia. Jest on jednym z najpiękniejszych miast Polski, znajduję się w nim szereg zabytków. Podczas pięknego , słonecznego dnia uczniowie zobaczyli: Ratusz Staromiejski, Kamienicę „Pod Gwiazdą”, Dwór Artusa, Krzywą Wieżę, Dom i Pomnik Mikołaj Kopernika, Katedrę Św. Jana, Zamek Krzyżacki.

 

Po długim spacerze po Toruniu i jego zabytkach udali się na zasłużony posiłek.

 

Następnym punktem programu był seans w Planetarium pt: ”Wirująca Ziemia”. Podczas projekcji zapoznali się z podstawowymi informacjami związanymi z ruchem wirowym i obiegowym Ziemi: zjawiskiem dnia i nocy oraz następstwem pór roku. W przystępny sposób wytłumaczono im, jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku, jaką rolę pełni Gwiazda Polarna oraz skąd biorą się fazy Księżyca. Sprawdzamy, jak długo trwa doba oraz rok na innych planetach, prezentując wybrane różnice między Ziemią a innymi planetami Układu Słonecznego.

 

Następnie udali się do Muzeum Piernika, gdzie wzięli udział w warsztatach, na których samodzielnie wypiekali dekoracyjne pierniki. Wysłuchali historii miasta i poznali tradycję wypieku toruńskiego piernika, średniowieczną kulturę i język w niezwykłej atmosferze.

 

 

kilka fotek >W Toruniu, mieście Kopernika ...

2018-10-10 

     Wczesnym rankiem 27 września 2018r. uczniowie klas VII wraz z opiekunami panią Joanną Maluchnik, panią Barbarą Markowicz i panią Agnieszką Tylewski wyruszyli w kierunku Torunia – jednego z najstarszych miast Polski. Po prawie trzygodzinnej podróży powitaliśmy miasto słynące m.in. z pochodzących stąd: Mikołaja Kopernika, Tony’ego Halika czy Bogusława Lindy.

     Wraz z panią przewodnik szybkim krokiem ruszyliśmy zapoznać się z tym niesamowitym miejscem o charakterystycznym położeniu. Jego prawobrzeżna część leży na Pomorzu, lewobrzeżna część położona jest na Kujawach. Do najstarszej części Torunia weszliśmy jedną z zachowanych bram – Bramą Mostową, aby skierować się do Krzywej Wieży odchylonej o 1,4 m od pionu. Podziwialiśmy także toruńskie spichlerze, które należą do jednych z najcenniejszych i najstarszych tego typu zabytków w Polsce i są świadectwem zamożności Torunia w czasach, gdy był on europejskim ośrodkiem handlowym. Wówczas to funkcjonowało w mieście blisko sto spichlerzy, z których do dziś zachowało się jedynie 30. Niektóre z nich zostały przebudowane i przystosowane do nowych funkcji, czego chlubnym przykładem jest Hotel Spichlerz przy ulicy Mostowej. Podczas dalszej wędrówki dowiedzieliśmy się, że początek współczesnemu miastu dali Krzyżacy w 1230 roku, dla których był on punktem wyjścia do podboju plemion pruskich i tworzenia państwa krzyżackiego. Pierwszą wzmiankę historyczną o Toruniu zawiera dokument lokacyjny z 28 grudnia 1233 roku wystawiony przez Hermana von Salza, mistrza krzyżackiego. W 1454 roku wybuchło powstanie antykrzyżackie, zburzono zamek krzyżacki. Był to początek polsko-krzyżackiej wojny trzynastoletniej, którą zakończył II pokój toruński.

Już w trakcie wojny trzynastoletniej Toruń otrzymał od króla Kazimierza Jagiellończyka tzw. privilegia Casimiriana, które określiły zasady politycznej odrębności Torunia oraz podstawy prawno-ustrojowej niezależności i silnej jego gospodarki aż do rozbiorów Rzeczypospolitej i włączenia go do Królestwa Prus w 1793 roku. W ten sposób Toruń wyróżniał się na tle innych miast Rzeczypospolitej. Miasto bogaciło się na handlu wiślanym, składzie soli i towarów solonych, wielkich dorocznych jarmarkach międzynarodowych.

Druga połowa XVII wieku to czas osłabienia miasta ze względu na toczące się w jego rejonie wojny. W 1629 roku miasto odparło pierwsze oblężenia Szwedów. Rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych, dzięki czemu Toruń stał się jedną z najpotężniejszych twierdz w Rzeczypospolitej. W 1658 wojska króla Jana Kazimierza po oblężeniu okupujących miasto Szwedów odzyskały Toruń. Niestety mieszkańców przez wiele lat dziesiątkowały choroby (dżuma czy cholera) oraz dramatyczne wydarzenia takie, jak pożary czy powodzie.

Spacerując urokliwymi uliczkami staromiejskimi podziwialiśmy główne i najcenniejsze zabytki świeckie na terenie Zespołu Staromiejskiego tj. Rynek, Ratusz - wzniesiony w końcu XIV wieku (obecnie siedziba Muzeum Okręgowego), zespół mieszczańskich i patrycjuszowskich kamienic: gotyckich z XIV-XVI w., renesansowych oraz barokowych, w tym m.in. Dom Kopernika (XV w.), Dom Eskenów (XIV w., przebudowany w XVI i XIX w.) – z których wiele przekształcono na kamienice czynszowe, wielomieszkaniowe; Kamienica Pod Gwiazdą, dom z XV w. przez krótki czas będący własnością znanego humanisty Filipa Kallimacha, przebudowywany w XVII w., fasada o dekoracji stiukowej z 1697 roku; spichrze z XIV-XVIII w. (w tym najlepiej zachowany w Polsce spichrz gotycki); Pomnik Mikołaja Kopernika; Dwór Artusa w Toruniu, monumentalny neorenesansowy gmach położony w południowej części Rynku Staromiejskiego – obecnie Centrum Kultury; Teatr im. W. Horzycy, neobarokowo-secesyjny, dzieło wiedeńskich architektów specjalizujących się w projektowaniu budynków teatralnych, F. Fellnera i H. Helmera; budynek neogotyckiej poczty z końca XIX wieku. Bardzo spodobała nam się legenda o biednym flisaku i żabach, które wieńczą studzienkę. Każdy chciał pogłaskać osiołka stojącego w miejscu dawnego pręgierza oraz Pieska Filusia. Taka ilość zabytków niemal w jednym miejscu sprawiła, że Zespół Staromiejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Przemierzając uliczki dotarliśmy do Katedry Świętych Janów, w której znajdują się także pamiątki związane z Mikołajem Kopernikiem - chrzcielnica, epitafium jemu poświęcone i XVIII-wieczny pomnik. Na wieży kościoła znajduje się największy średniowieczny dzwon w Polsce, Tuba Dei, odlany w 1500 roku. W kościele pochowane jest także serce króla Jana Olbrachta. Odbyliśmy szybką wędrówkę w kierunku Wydziału Fizyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, podczas której spotkaliśmy znajomych bohaterów  z filmu „Sami swoi” Kargula i Pawlaka. Siedząc w ławach studenckich podziwialiśmy przygotowane pokazy, a w niektórych uczestniczyliśmy – Weronika i Krystian testowali maszyny proste.

 

Kliknij aby zobaczyćPrzemierzając uliczkami Torunia drogę do Planetarium mieszczącego się w dawnym zbiorniku gazowym z końca XIX wieku podziwialiśmy urokliwe kamieniczki. Podczas seansu pt. „Wirująca Ziemia” poznaliśmy podstawowe informacje związane z ruchem wirowym oraz obiegowym Ziemi. W przystępny sposób pokazano również, jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku, jaką rolę pełni Gwiazda Polarna oraz skąd biorą się fazy Księżyca. Poznaliśmy długość trwania doby i roku na innych planetach oraz innych znaczących różnicach między Ziemią a innymi planetami Układu Słonecznego.

Do najbardziej znanych toruńskich marek bez wątpienia należą toruńskie pierniki produkowane przez Fabrykę Cukierniczą „Kopernik”. Są to m.in.: Toruńskie Pierniki (pomarańczowe niebo, malinowe niebo, serca w czekoladzie, nuta cytrynowa, serduszka w czekoladzie z nadzieniem różanym, bursztynowe serca z nadzieniem brzoskwiniowym, serca toruńskie, flisaczki, uszatki itp.), Katarzynki, Wafle Teatralne (wafel teatralny w czekoladzie, wafel teatralny cytrynowy) i wiele innych. Siedzibą muzeum jest była XIX-wieczna fabryka pierników należącej do rodziny Weese przy ul. Strumykowej, dzięki któremu jeden z symboli miasta zagościł na stałe w domach nie tylko torunian, ale także turystów z całej Polski, Europy i świata. W zaadaptowanym budynku dawnej fabryki powstały m.in. pomieszczenia wystawowe z zapleczem, pomieszczenia biurowe, gospodarcze, socjalne, kasa, sklepik muzealny, węzły sanitarne, archiwum, winda. Muzeum składa się z trzech poziomów ekspozycji. Na zwiedzających czekają liczne atrakcje i niespodzianki, m.in. film o najsłynniejszym toruńskim pierniku, czyli „katarzynce”, wystawa prezentująca zabytkowe formy piernikarskie oraz piece do wypieku pierników, interaktywna książka kucharska zawierająca przepisy, multimedialna projekcja na temat produkcji pierników w Fabryce Cukierniczej „Kopernik” S.A. oraz „spotkanie” z dawnym właścicielem fabryki – Gustawem Weese. Oprócz tego goście mają możliwość udziału w warsztatach wypieku pierników z oryginalnego ciasta, a następnie do ich degustacji. Dla chętnych udostępniona jest klubokawiarnia zaaranżowana w stylu lat 70. XX w. Zwiedzanie ekspozycji pozwala również na zapoznanie się z rodzajami pierników, wyjątkową kolekcją historycznych opakowań, a także metodą produkcji pierników w dawnej i obecnej fabryce.  

fotki w galerii>W renesansowym Kazimierzu Dolnym nad Wisłą

2018-10-04 

     Dnia 2 października 2018 roku uczniowie klas IV pod opieką p. Bożeny Majewskiej, p. Doroty Sierzputowskiej, p. Barbary Sotowicz i p. Marioli Zychora wybrali się do Kazimierza Dolnego nad Wisłą.

     Po długiej podróży wycieczkowicze dotarli do celu. Przewodnik - sympatyczny pan Tadeusz - zaprosił wszystkich na spacer do jednego z najpiękniejszych wąwozów „Korzeniowy Dół”. Jego wysokie, pionowe lessowe ściany zwieńczone są, jak dachem, plątaniną ogromnych korzeni, zwieszających się nad krawędzią wąwozu. Niektórzy poczuli się jak w baśniowej krainie. Spacer w tym urokliwym miejscu sprawił dzieciom wiele radości, którą wyrażały okrzykami zachwytu.

     Kolejny punkt programu to wspinaczka na Górę Trzech Krzyży, skąd roztacza się przepiękna panorama Kazimierza, uwieńczona na wielu obrazach i fotografiach. Pan przewodnik opowiedział dzieciom interesujące historie związane ze wzgórzem. Niektórzy słuchali z zaciekawieniem, inni podziwiali piękne widoki.

     Wspinaczka i świeże powietrze wzmogły apetyty, więc prawie wszyscy zjedli smaczny obiad w restauracji położonej nad brzegiem Wisły.  

     Deser po obiedzie był dość oryginalny – rejs statkiem po królowej naszych rzek!

     Na koniec pan przewodnik zaprowadził dzieci na kazimierski rynek. Tam opowiedział kilka ciekawych legend- m. in. o św. Krzysztofie, kazimierskich kogutach czy pomniku Psa, którego dzieci głaskały po nosie. Wielu z niecierpliwością oczekiwało na ostatni punkt wycieczki – zakup pamiątek.

 

    Zmęczeni, ale pełni wrażeń czwartoklasiści pożegnali piękny Kazimierz. 

Na pewno zapamiętają tę Perełkę naszego kraju i kiedyś tam wrócą.

 

foto galeria >MAJSTERKOWO

2018-09-23 

     20 września 2018r. uczniowie klasy II wybrali się wraz z p.B.Jasulską i p. H.Golnik  na wycieczkę do Warszawy. W trakcie jej trwania uczestniczyli w warsztatach technicznych w ramach akcji Majsterkowo. Wykonywali samodzielnie, z gotowych elementów drewniane stojaki. Poznali drogi ewakuacyjne w sklepie wielkopowierzchniowym oraz podstawowe  zasady pracy na wózku widłowym. Ponadto odwiedzili ważny obiekt Mazowsza jakim jest port lotniczy w Modlinie.

foto galeria > [1] [2] [3] [4] [5] [6] z [6]
 

do górydo góry