Sprawdź pocztęSprawdź pocztę    Napisz do nasNapisz do nas    Mapa serwisuMapa serwisu            
Szkoła Podstawowa
im. Księcia Józefa Poniatowskiego
w Starych Pieścirogach

AktualnościO SzkoleDla nauczycieliDla rodzicówDla uczniówRada PedagogicznaPomoc pedagogicznaDokumentyGazetka szkolnaUroczystościWydarzeniaWycieczkiSportKonkursy_TurniejeGaleriaBibliotekaKontakt

Jesteś tu: Strona głównaWycieczki

SMAKI MAZOWSZA

2019-03-23 

     

     W ramach innowacji pt „Moda na Mazowsze”  w dniu 20 marca br. odwiedziliśmy jedną ze zrzeszonych w Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych - Gospodarstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „Kowalski” we Winnikach k. Nasielska.

Jego właściciele, od kilku pokoleń zajmują się tłoczeniem oleju oraz hodowlą trzody chlewnej. Jest to gospodarstwo samowystarczalne. Olej tu produkowany otrzymany jest przez tłoczenie metodą „ Na zimno” dojrzałych nasion. Metoda tłoczenia „na zimno” polega na mechanicznym wyciskaniu oleju z nasion bez podgrzewania ich przed tłoczeniem i  w trakcie  tłoczenia. 

Dzieci obserwowały sam proces tłoczenia nasion i wyciskany olej, porównywały jego konsystencję, poznały nazwy i smaki wykorzystywanych nasion, mogły je rozróżniać, a także uczestniczyły w degustacji produkowanych olejów, np. z orzecha włoskiego, kokosa, ostropestu, czarnuszki, lnu, rzepaku, dyni. W trakcie pobytu uczniowie uczestniczyli w zabawach rekreacyjnych na świeżym powietrzu oraz konsumowali kiełbaski upieczone przy ognisku. To był bardzo udany wyjazd!

 

kilka fotek >W Królewskim Ogrodzie Światła

2019-01-26 

     W piątek 25 stycznia 2019 roku, tuż przed feriami, uczniowie klas IV a i IV b pod opieką wychowawców: p.Bożeny Majewskiej i p.Doroty Sierzputowskiej oraz p.Magdaleny Ogrodowskiej pojechali na wycieczkę do Warszawy. Głównym celem wyjazdu było obejrzenie wspaniałej wystawy plenerowej Królewski Ogród Światła, która ozdabia ogrody Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w warszawskim Wilanowie. Zanim dzieci przekroczyły bramy pałacu, przeszły przez świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewała muzyka klasyczna. Na dziedzińcu przywitała ich rozświetlona pergola, strzeżona przez dwa orły. Spacer wśród  świetlistych drzewek pomarańczowych był dla wszystkich niezwykłym przeżyciem. Dzieci podziwiały również XVII – wieczną altankę, którą uwieczniły na zdjęciach. Na dolnym tarasie czekała na spacerowiczów kolejna niespodzianka - Muzyczny Ogród Marzeń. W rytmie znanych motywów muzyki klasycznej światło wiernie odwzorowywało i wypełniało zmieniającymi się barwami geometryczne kształty ogrodu. Ten magiczny, bajkowy widok w zimowej scenerii na pewno długo pozostanie w pamięci dzieci. Na koniec uczniowie uczestniczyli w mappingu - trójwymiarowym pokazie, łączącym światło, obraz i dźwięk, który był wyświetlany na fasadzie pałacu. Była to opowieść o łasicy, która zamieszkała w pałacu i strzegła go przed niechcianymi gośćmi - myszami. Po bajkowym seansie dzieci pełne wrażeń wróciły do autokaru. Kolejnym etapem wieczornej eskapady był plac Zamkowy. Po drodze uczniowie podziwiali piękne iluminacje świąteczne na Krakowskim Przedmieściu. Ogromna choinka przed Zamkiem Królewskim zachwyciła wszystkich. Ten wyjazd na pewno na długo pozostanie w pamięci czwartoklasistów.

 

foto galeria >BODY WORLDS, czyli lekcja anatomii inaczej

2019-01-24 

    Kliknij aby zobaczyć 

 

     21 stycznia odbyła się wycieczka do Warszawy, w której uczestniczyli uczniowie klasy III gimnazjum i VIII szkoły podstawowej pod opieką nauczyciela biologii Zofii Porosa oraz wychowawców Ewy Tylińskiej i Beaty Rączki.

Celem wyjazdu było zwiedzenie wystawy BODY WORLDS.
 

Oryginalna wystawa BODY WORLDS jest pierwszą publiczną ekspozycją dotyczącą anatomii człowieka – stworzoną przez autora metody plastynacji dr. Guntera von Hagens.

Ta imponująca wystawa ma niezwykle edukacyjny charakter przedstawiając etapy cyklu życia człowieka. Zwiedzający mieli możliwość poznania zmian zachodzących w ludzkim ciele – od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia. Wystawa prezentuje autentyczne ludzkie ciała i fascynujące instalacje multimedialne, pozwala odkryć tajemnice i skomplikowane zagadki ludzkiego organizmu. Wszystkie eksponaty, które znajdują się na wystawie, a jest ich ponad 160 są prawdziwe. Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji

w Heidelbergu. W instytucie tym prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji.Dzięki innowacyjnej metodzie plastynacji, która została wynaleziona

i opatentowana przez dr Gunthera von Hagens, odwiedzający mają możliwość podziwiać wewnętrzne piękno naszego ciała, zajrzeć do najskrytszych zakamarków ludzkiego organizmu. Wystawa ukazuje zwiedzającym jak finezyjne jest nasze ciało, jak jest czułe

oraz wrażliwe. Ekspozycja jak żadna inna, zmienia postrzeganie samych siebie. Zwiedzający mają wrażenie poruszania się po trójwymiarowym atlasie anatomii oraz mogą dowiedzieć się, jak skomplikowany, piękny, ale też kruchy jest nasz organizm.

 

Ekspozycja opowiada o cudzie, złożoności i kruchości ludzkiego ciała.

Inspiruje do życia w pełni sił.

Dzieki wystawie wielu zmieniło podejście do życia,

deklarowało zmianę stylu życia.

 

kilka fotek >"Opowieść wigilijna" - o tym, że nigdy nie jest za późno na dobroć...

2018-12-22 

     Dnia 17 grudnia 2018r.uczniowie klasy Vb, VIa i VI b wraz z opiekunami: Zofią Porosa, Beatą Zawadzką i Agnieszką Tylewski wyjechali do Płocka do Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego  w celu obejrzenia widowiska muzycznego „Opowieść wigilijna”.

 

Jest to najbardziej znany utwór Charlesa Dickensa. Należy do cyklu opowieści bożonarodzeniowych.  Dickens nazwał swój utwór „kolędą prozą”. Jest to historia samotnego skąpca Scrooge’a, który każde Święta Bożego Narodzenia spędza w łóżku, wychodząc z założenia, że na święta nie warto marnowac czasu ani pieniędzy.

 

„Opowieść wigilijna” mówi o skutkach samotności spowodowanej egoizmem i chciwością. Przypomina o potrzebie wzajemnej życzliwości, która w obliczu szczerej skruchy  potrafi odmienić widzenie świata i ludzi.

 

Obejrzane widowisko  to baśń niezwykła.

Nie pytajmy czy jest prawdziwa, czy nie.

Traktujmy ją jak prezent - jak baśń, którą nam opowiedziano z okazji świąt."Moda na Mazowsze"- czas na odrobinę ekonomii

2018-12-22 

   12 grudnia 2018r. uczniowie klas: II, IVc oraz Vb pod opieką pani Hanny Golnik, pani Beaty Zawadzkiej i pani Barbary Jaskulskiej uczestniczyli w wycieczce na Giełdę Papierów Wartościowych oraz do Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego im. Sławomira S. Skrzypka w Warszawie. Są to kolejne, bardzo istotne na terenie Mazowsza instytucje i obiekty poznawane w ramach innowacji „Moda na Mazowsze”.

   Celem wyjazdu był udział w zajęciach  pomagających zrozumieć podstawowe zagadnienia i procesy ekonomiczne. Uczniowie zapoznali się z kluczowymi miejscami związanymi z historią pieniądza. Stali się świadkami narodzin monety, pierwszych banków, teorii ekonomicznych, zobaczyli jak powstają banknoty, jak działa bankomat i karta kredytowa, a nawet trzymali we własnych rękach sztabę prawdziwego złota.

   Uczniowie stwierdzili, że w tych instytucjach usłyszeli i zobaczyli wiele ciekawostek oraz zdobyli wiedzę, którą mogą dzielić się z innymi.

 

foto galeria > [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] z [7]
 

do górydo góry