Sprawdź pocztęSprawdź pocztę    Napisz do nasNapisz do nas    Mapa serwisuMapa serwisu            
Szkoła Podstawowa
im. Księcia Józefa Poniatowskiego
w Starych Pieścirogach

AktualnościO SzkoleDla nauczycieliDla rodzicówDla uczniówRada PedagogicznaPomoc pedagogicznaDokumentyGazetka szkolnaUroczystościWydarzeniaWycieczkiSportKonkursy_TurniejeGaleriaBibliotekaKontakt

Jesteś tu: Strona głównaWycieczki

W mazowieckim grodzie i w muzeum mazowieckiej wsi.

2019-05-30 

     W dniach 9 i 23 maja 2019r. uczniowie klas, w których realizowana jest innowacja pedagogiczna pt. „Moda na Mazowsze” uczestniczyli w wycieczkach mających na celu zaznajomienie ich z dorobkiem historycznym i kulturowym tej części Polski.

9 maja odwiedzili Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. Podczas spaceru, dzięki przewodnikowi, poznali historię zamku oraz władców, którzy w dawnych czasach zamieszkiwali i gościli w jego murach. Uczestniczyli także w warsztatach przybliżających im życie codzienne na mazowieckim zamku. Odwiedzili tajemnicze lochy oraz nauczyli się wybijania monet.

23 maja zwiedzali Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Tam odbyli podróż w czasie. Przenieśli się do lat, kiedy to jedną z ważniejszych postaci na wsi był kowal. Podczas warsztatów w kuźni z zainteresowaniem słuchali jego opowieści i obserwowali na czym polegała jego praca, pomagali mu oraz poznawali wytwory jego pracy. Niektórzy uczestniczyli warsztatach robienia ozdób z kolorowego papieru czyli kwiatów.

Podczas zajęć na terenie skansenu uczestniczyli w konnej przejażdżce bryczką, poznawali warunki życia i pracy mieszkańców mazowieckiej wsi, podziwiali dwory, chałupy, zagrody, a także hodowane w nich zwierzęta. Pełni zdobytych wrażeń i zaopatrzeni w zakupione pamiątki, szczęśliwie wrócili do domów.

 

oto galeria zdjęć >BAWIMY SIĘ I ZWIEDZAMY

2019-05-25 

 

     Uczniowie klas IV ze swoimi wychowawcami majowy poniedziałek i wtorek (20-21 05.2019r.) spędzili w Bałtowie i Sandomierzu. W JURAPARKU obejrzeli 100 modeli dinozaurów. W SABATHÓWCE pod władzą wiedźmy poznali obrzędy sprzed lat. Znaleźli się w wielkiej pajęczynie. Na szczęście wszystkich udało się uratować !                               Spotkanie z lamami, alpakami, wielbłądami, antylopami, strusiami, jeleniami oraz innymi afrykańskimi zwierzętami przebiegało bezpiecznie.

W ZWIERZYŃCU były też mniejsze zwierzaki: skunksy, szopy, surykatki, papugi, małpy…                                         

   W PARKU ROZRYWKI nie zabrakło adrenaliny podczas pobytu na placu zabaw. Sandomierz przywitał turystów deszczem. Przewodnik uatrakcyjniał  spacer legendami. W podziemnych tunelach nie spotkali gacków, ale narzędzia tortur wzbudzały zdziwienie i strach. W ZBROJOWNI każdy mógł stać się rycerzem. 

 

Co działo się w pensjonacie? Tajemnica!

 


Wielkanoc na wsi, czyli wizyta w "Młynie Gąsiorowo"

2019-04-07 

 2 kwietnia 2019r. w wietrzny poranek, staropolskim zwyczajem klasy 0a, 0b i Ib zostały przyjęte i powitane ciepłą herbatą, przy której dzieci zjadły śniadanie. Następnie wzięły udział w zajęciach edukacyjnych nt. „Wielkanoc na wsi”. Dzieci poznały historię, tradycje i zwyczaje świąteczne na wsi oraz własnoręcznie wykonały pisanki. 

     Później przyszedł czas na warsztaty kulinarne, podczas których dzieci uczyły się lepienia pierogów. Po pracy nadszedł czas na zabawy przy muzyce, które przygotowały pełne wigoru animatorki.

   Po tych atrakcjach na dzieci czekał obiad - zupa i własnoręcznie wykonane pierogi, a następnie spacer w zagrodzie w bliskości zwierzaków.

  Czas upłynął nam wesoło i radośnie. Jednak aby wycieczka była na pewno udana to na koniec poszaleliśmy jeszcze na placu zabaw „Gąsiorkowo”, który kusił swoimi atrakcjami.

 

kilka fotek >SMAKI MAZOWSZA

2019-03-23 

     

     W ramach innowacji pt „Moda na Mazowsze”  w dniu 20 marca br. odwiedziliśmy jedną ze zrzeszonych w Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych - Gospodarstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „Kowalski” we Winnikach k. Nasielska.

Jego właściciele, od kilku pokoleń zajmują się tłoczeniem oleju oraz hodowlą trzody chlewnej. Jest to gospodarstwo samowystarczalne. Olej tu produkowany otrzymany jest przez tłoczenie metodą „ Na zimno” dojrzałych nasion. Metoda tłoczenia „na zimno” polega na mechanicznym wyciskaniu oleju z nasion bez podgrzewania ich przed tłoczeniem i  w trakcie  tłoczenia. 

Dzieci obserwowały sam proces tłoczenia nasion i wyciskany olej, porównywały jego konsystencję, poznały nazwy i smaki wykorzystywanych nasion, mogły je rozróżniać, a także uczestniczyły w degustacji produkowanych olejów, np. z orzecha włoskiego, kokosa, ostropestu, czarnuszki, lnu, rzepaku, dyni. W trakcie pobytu uczniowie uczestniczyli w zabawach rekreacyjnych na świeżym powietrzu oraz konsumowali kiełbaski upieczone przy ognisku. To był bardzo udany wyjazd!

 

kilka fotek >W Królewskim Ogrodzie Światła

2019-01-26 

     W piątek 25 stycznia 2019 roku, tuż przed feriami, uczniowie klas IV a i IV b pod opieką wychowawców: p.Bożeny Majewskiej i p.Doroty Sierzputowskiej oraz p.Magdaleny Ogrodowskiej pojechali na wycieczkę do Warszawy. Głównym celem wyjazdu było obejrzenie wspaniałej wystawy plenerowej Królewski Ogród Światła, która ozdabia ogrody Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w warszawskim Wilanowie. Zanim dzieci przekroczyły bramy pałacu, przeszły przez świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewała muzyka klasyczna. Na dziedzińcu przywitała ich rozświetlona pergola, strzeżona przez dwa orły. Spacer wśród  świetlistych drzewek pomarańczowych był dla wszystkich niezwykłym przeżyciem. Dzieci podziwiały również XVII – wieczną altankę, którą uwieczniły na zdjęciach. Na dolnym tarasie czekała na spacerowiczów kolejna niespodzianka - Muzyczny Ogród Marzeń. W rytmie znanych motywów muzyki klasycznej światło wiernie odwzorowywało i wypełniało zmieniającymi się barwami geometryczne kształty ogrodu. Ten magiczny, bajkowy widok w zimowej scenerii na pewno długo pozostanie w pamięci dzieci. Na koniec uczniowie uczestniczyli w mappingu - trójwymiarowym pokazie, łączącym światło, obraz i dźwięk, który był wyświetlany na fasadzie pałacu. Była to opowieść o łasicy, która zamieszkała w pałacu i strzegła go przed niechcianymi gośćmi - myszami. Po bajkowym seansie dzieci pełne wrażeń wróciły do autokaru. Kolejnym etapem wieczornej eskapady był plac Zamkowy. Po drodze uczniowie podziwiali piękne iluminacje świąteczne na Krakowskim Przedmieściu. Ogromna choinka przed Zamkiem Królewskim zachwyciła wszystkich. Ten wyjazd na pewno na długo pozostanie w pamięci czwartoklasistów.

 

foto galeria > [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] z [8]
 

do górydo góry