Sprawdź pocztęSprawdź pocztę    Napisz do nasNapisz do nas    Mapa serwisuMapa serwisu            
Szkoła Podstawowa
im. Księcia Józefa Poniatowskiego
w Starych Pieścirogach

AktualnościO SzkoleDla nauczycieliDla rodzicówDla uczniówRada PedagogicznaPomoc pedagogicznaDokumentyGazetka szkolnaUroczystościWydarzeniaWycieczkiSportKonkursy_TurniejeGaleriaBibliotekaKontakt

Jesteś tu: Strona głównaWydarzenia

Klasa 0b w oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia

2019-12-23 

 

Święta Bożego Narodzenia to czas  najpiękniejszy, pełen radości i wzruszeń poprzedzony intensywnymi przygotowaniami.

Poprzez realizację tematyki kompleksowej związanej  ze świętami Bożego Narodzenia, dzieci na początku grudnia odwiedziły Pracownię „Świętego Mikołaja” w Legionowie. Tam pogłębiły swoją wiedzę na temat tradycji i obrzędów adwentowych, Wigilii w kulturze polskiej. Oglądały szopki i ozdoby choinkowe z różnych okresów, malowały bombki. Nie obyło się bez napisania listu do św. Mikołaja.

 

Po powrocie przygotowania ruszyły pełną parą. Dzieci dekorowały salę, tworzyły ozdoby oraz świąteczne kartki, którą wręczyły swoim Rodzicom. Zerówiaki  uczyły się też jak przygotować wyśmienite pierniki świąteczne. Z ogromnym zapałem i zaangażowaniem wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka, piekły i dekorowały.

Czas oczekiwania na święta w naszej klasie zakończyła wspólna Wigilia, a w jej atmosferę wprowadziła dzieci piękna opowieść o „Pierwszej gwiazdce”, którą przeczytała mama Bartka, p. Emilia Dąbrowska.

Były z głębi serca życzenia, opłatek - symbol chleba i wzajemnego przebaczenia, a na odświętnie przygotowanym stole nie zabrakło smakołyków oraz prezentów od św. Mikołaja. Tego niezwykłego gościa dzieci przyjęły z wielką radością i zaprosiły do wspólnej zabawy.

 

Święta to chwile pełne magii, uroku i radości.

 

 

foto galeria >Nasza szkoła laureatem I miejsca w konkursie "Najlepiej pracujące Koło Ligi Ochrony Przyrody"

2018-12-22 

 W roku jubileuszu 90-lecia  Ligi Ochrony Przyrody roztrzygnięto konkurs 

 

„Najlepiej pracujące Koło Ligi Ochrony Przyrody”

 

 

Nasza szkoła zyskała tytuł Laureata I miejsca.

 

Opiekunami Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody są

Zofia Porosa i Joanna Maluchnik

 

Kliknij aby zobaczyć

 


DYPLOM

Światowy Dzień Walki z AIDS

2018-12-19 

    Współczesny świat niesie wiele zagrożeń. Jednym z nich jest stale rosnąca liczba nosicieli wirusa HIV i chorych na AIDS, zarówno na świecie jak i w Polsce. Choroba jest na tyle groźna, że jedyną bronią jest edukacja i profilaktyka. Pierwszy grudnia jest Światowym  Dniem Walki z AIDS.

 

   W związku z Międzynarodowym Dniem Walki z AIDS w dniu 13.12.2018 roku uczniowie klasy VII a pod opieka pedagoga - Anny Bandurskiej przygotowali montaż słowno – muzyczny.

   Ten spektakl przestrzegał nie tylko przed chorobą. Mówił o zwalczaniu zła dziejącego się wokół nas, o wrażliwości na cierpienie drugiego człowieka, pomocy potrzebującym, dyskryminacji, tolerancji i miłości.

   Na wstępie aktorzy przedstawili scenkę o relacjach chorej osoby z rodzicami. Brak porozumienia spowodował, że młody człowiek został skazany na samotność. Od niego, nosiciela wirusa HIV,  inni  ludzie oddzielili się murem.  Uczniowie recytowali wiersze o samotności, o człowieczeństwie, o wrogości do drugiego człowieka. W tle było słychać muzykę Ennio Moricone i Andrie Rieu. 

 

Człowiek człowiekowi wilkiem,
Człowiek człowiekowi strykiem!
Lecz ty nie daj się zgnębić,

Lecz ty nie daj się spętlić!

 

   Utwór, pt.: „Wędrówką życie jest człowieka”  zaśpiewany przez Elizę i Kacpra skłonił  widzów przemyśleń.

 

W dalszej części przedstawienia okazało się, że  każdy z nas może nieść pomoc  chorym, samotnym czy zagubionym we współczesnym świecie.

Zwyciężyło dobro. Mur został zniszczony.

 

 „Jeszcze zdążymy w dżungli ludzkości siebie odnaleźć....
 

Jest już za późno!
Nie jest za późno!

 

   To przedstawienie  na pewno skłoniło wielu widzów do refleksji nad wartościami, którymi kierują się w życiu jak i własnym postępowaniem.

 

 Po spektaklu młodzież otrzymała zakładki, opracowane i wykonane przez pedagoga szkolnego Annę Bandurską i nauczyciela - bibliotekarza Anetę  Kopańską z informacjami, w jaki sposób nie można zarazić się HIV.

 

kilka fotek >


Zakładka

Jesienne poranki w kl. 0b

2018-12-03 

 

„Ten jest najszczęśliwszy z ludzi,

któremu nikt zapału do książek nie ostudzi”

J. Kasprowicz

 

 

   Głośne czytanie to łatwy, tani, przyjazny dziecku i skuteczny sposób mądrego wychowywania dzieci i budowania ich zasobów wewnętrznych.

   Doceniając ogromny wpływ literatury i głośnego czytania na wszechstronny rozwój dziecka, zorganizowałam w naszej grupie akcję „Jesienne spotkania z książką”.

   I tak w jesienne poranki pojawili się zainteresowani Rodzice, aby czytać, rozmawiać z dziećmi, odpowiadać na ich pytania.

   Dzieci słuchały bajek, baśni, a także innych książek zaproponowanych przez Rodziców, a w ciągu dnia miały możliwość wykonania rysunków do czytanej tematyki i zabawy w inscenizowanie treści z książek.

  W dniu Święta Pluszowego Misia babcia Kasi przeczytała dzieciom fragmenty przygód Kubusia Puchatka. W przerwie odbyły się zabawy, m.in. z chustą animacyjną oraz konkursy. Imprezie towarzyszył poczęstunek - „słodkie śniadanie dla misiów”, który dzieci samodzielnie przygotowały.

   Spotkania z książką sprawiły dzieciom wiele radości i z niecierpliwością czekały na kolejne wizyty.

 

   Dzięki Rodzicom Tymka - Państwu Emilii i Marcinowi Szarszewskim, mamie Michała - Pani Monice Dębowskiej i babci Kasi - Pani Grażynie Ratajczak nasi najmłodsi czytelnicy na długo zapamiętają wrażenia i radość, jaką przynosi wspólne czytanie na głos.

 

 

Dziękujemy

Dzieci z kl. 0b oraz wychowawczyni

 

Kliknij aby zobaczyć

 

Wasze dziecko  będzie szczęśliwe i poczuje się wyjątkowo,

jeśli jego mama, tata, babcia lub dziadek przeczytają

wszystkim dzieciom jego ulubioną bajkę.

 

Zapraszamy na zimowe poranki:)

 

oto kilka fotek >ZAWIERZAMY SIĘ JASNOGÓRSKIEJ PANI

2018-12-02 

     29 listopada 2018 roku klasy kończące naukę w naszej szkole /kl.VIII i kl.III gim./ pielgrzymowały do Częstochowy, by dziękować za lata dotychczasowej nauki, zawierzać zbliżające się egzaminy oraz pierwsze ważne życiowe decyzje.

Nie zabrakło pamięci o rodzicach i nauczycielach.

 

   Duchowym przewodnikiem był ks. proboszcz Sławomir Wiśniewski, który proponował modlitwy podczas podróży i zachęcał do wspólnego śpiewania pieśni, przedstawiał Bogu nasze prośby w koncelebrowanej mszy świętej. Chętnie też rozmawiał ze swoimi młodymi parafianami, poznawał ich i zachęcał do aktywnego uczestnictwa w życiu parafii.

   Niewątpliwie najważniejszym punktem pielgrzymowania była msza święta w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej i Eucharystia w przedstawianych intencjach.

   Następnie młodzież oglądała różne miejsca klasztoru zakonu paulinów. Siostry zakonne przedstawiły historię obrazu Jasnogórskiej Pani, zwracały uwagę na kunszt artystyczny bazyliki/głównej części zespołu klasztornego/.Pątnicy byli też w sali o.Kordeckiego i w arsenale. W skarbcu podziwiali naczynia i piękne zdobione szaty liturgiczne, monstrancje, krucyfiksy, liczne przedmioty wotywne mające dużą wartość materialną, historyczną i emocjonalną. 

  Niektórzy po raz pierwszy usłyszeli, że na obraz Matki Boskiej Częstochowskiej paulini w Wielki Czwartek przy słowach Litanii loretańskiej zakładają inną suknię. Mogli te suknie oglądać.

  Po drodze krzyżowej wychowawczynie: p.E.Tylińska i p.B.Rączka przewidziały też coś dla ciała - obiad w Domu Pielgrzyma. To był piękny i wartościowy dzień - podsumowuje zaproszona do wspólnego pielgrzymowania p.B.Majewska.

 

galeria zdjęć > [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] z [11]
 

do górydo góry