Sprawdź pocztęSprawdź pocztę    Napisz do nasNapisz do nas    Mapa serwisuMapa serwisu            
Szkoła Podstawowa
im. Księcia Józefa Poniatowskiego
w Starych Pieścirogach

AktualnościO SzkoleDla nauczycieliDla rodzicówDla uczniówRada PedagogicznaPomoc pedagogicznaDokumentyGazetka szkolnaUroczystościWydarzeniaWycieczkiSportKonkursy_TurniejeGaleriaBibliotekaKontakt

Jesteś tu: Strona głównaWydarzenia

Jesienne poranki w kl. 0b

2018-12-03 

 

„Ten jest najszczęśliwszy z ludzi,

któremu nikt zapału do książek nie ostudzi”

J. Kasprowicz

 

 

   Głośne czytanie to łatwy, tani, przyjazny dziecku i skuteczny sposób mądrego wychowywania dzieci i budowania ich zasobów wewnętrznych.

   Doceniając ogromny wpływ literatury i głośnego czytania na wszechstronny rozwój dziecka, zorganizowałam w naszej grupie akcję „Jesienne spotkania z książką”.

   I tak w jesienne poranki pojawili się zainteresowani Rodzice, aby czytać, rozmawiać z dziećmi, odpowiadać na ich pytania.

   Dzieci słuchały bajek, baśni, a także innych książek zaproponowanych przez Rodziców, a w ciągu dnia miały możliwość wykonania rysunków do czytanej tematyki i zabawy w inscenizowanie treści z książek.

  W dniu Święta Pluszowego Misia babcia Kasi przeczytała dzieciom fragmenty przygód Kubusia Puchatka. W przerwie odbyły się zabawy, m.in. z chustą animacyjną oraz konkursy. Imprezie towarzyszył poczęstunek - „słodkie śniadanie dla misiów”, który dzieci samodzielnie przygotowały.

   Spotkania z książką sprawiły dzieciom wiele radości i z niecierpliwością czekały na kolejne wizyty.

 

   Dzięki Rodzicom Tymka - Państwu Emilii i Marcinowi Szarszewskim, mamie Michała - Pani Monice Dębowskiej i babci Kasi - Pani Grażynie Ratajczak nasi najmłodsi czytelnicy na długo zapamiętają wrażenia i radość, jaką przynosi wspólne czytanie na głos.

 

 

Dziękujemy

Dzieci z kl. 0b oraz wychowawczyni

 

Kliknij aby zobaczyć

 

Wasze dziecko  będzie szczęśliwe i poczuje się wyjątkowo,

jeśli jego mama, tata, babcia lub dziadek przeczytają

wszystkim dzieciom jego ulubioną bajkę.

 

Zapraszamy na zimowe poranki:)ZAWIERZAMY SIĘ JASNOGÓRSKIEJ PANI

2018-12-02 

     29 listopada 2018 roku klasy kończące naukę w naszej szkole /kl.VIII i kl.III gim./ pielgrzymowały do Częstochowy, by dziękować za lata dotychczasowej nauki, zawierzać zbliżające się egzaminy oraz pierwsze ważne życiowe decyzje.

Nie zabrakło pamięci o rodzicach i nauczycielach.

 

   Duchowym przewodnikiem był ks. proboszcz Sławomir Wiśniewski, który proponował modlitwy podczas podróży i zachęcał do wspólnego śpiewania pieśni, przedstawiał Bogu nasze prośby w koncelebrowanej mszy świętej. Chętnie też rozmawiał ze swoimi młodymi parafianami, poznawał ich i zachęcał do aktywnego uczestnictwa w życiu parafii.

   Niewątpliwie najważniejszym punktem pielgrzymowania była msza święta w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej i Eucharystia w przedstawianych intencjach.

   Następnie młodzież oglądała różne miejsca klasztoru zakonu paulinów. Siostry zakonne przedstawiły historię obrazu Jasnogórskiej Pani, zwracały uwagę na kunszt artystyczny bazyliki/głównej części zespołu klasztornego/.Pątnicy byli też w sali o.Kordeckiego i w arsenale. W skarbcu podziwiali naczynia i piękne zdobione szaty liturgiczne, monstrancje, krucyfiksy, liczne przedmioty wotywne mające dużą wartość materialną, historyczną i emocjonalną. 

  Niektórzy po raz pierwszy usłyszeli, że na obraz Matki Boskiej Częstochowskiej paulini w Wielki Czwartek przy słowach Litanii loretańskiej zakładają inną suknię. Mogli te suknie oglądać.

  Po drodze krzyżowej wychowawczynie: p.E.Tylińska i p.B.Rączka przewidziały też coś dla ciała - obiad w Domu Pielgrzyma. To był piękny i wartościowy dzień - podsumowuje zaproszona do wspólnego pielgrzymowania p.B.Majewska.

 

galeria zdjęć >Andrzejki w naszej szkole

2018-12-01 

     28 listopada 2018 roku samorząd uczniowski zaproponował zabawę andrzejkową, która odbyła się w dwóch grupach wiekowych. Pani Bożena Majewska przypomniała postać świętego Andrzeja, ucznia Jana Chrzciciela i apostoła Pana Jezusa, patrona m.in. rybaków, podróżników i małżeństw. Wspomniała, że niezamężne niewiasty modliły się do św. Andrzeja o dobrych mężów. Wyjaśniła uczniom, że wieczór andrzejkowy nie jest zwyczajem chrześcijańskim lecz ludowym, zrodzonym z pragnienia poznanie przyszłości.

 

    W szkole nie było więc wróżek i magicznych dekoracji. Julia Choroś i Łukasz Strzelczak /szefowie samorządu uczniowskiego/ proponowali krótkie konkursy wiedzy o św. Andrzeju, rysowanie atrybutów świętego, uzupełnianie luk w przysłowiach ukrytych w balonach, lot strzały Amora, rzut monety do studni marzeń, poszukiwanie przyjaźni w zabawie słomkami i skórkami z jabłek. Były też tańce z balonami i różne parkietowe szaleństwa.

   

   O zaprezentowanie ludowego zwyczaju lania wosku poproszono pana dyrektora Cezarego Wiśniewskiego i panią Paulinę Mosakowską.

 

   Zwycięzcy konkursów i zabaw otrzymywali drobne upominki.

 

   W przygotowanie zabawy andrzejkowej zaangażowali się uczniowie starszych klas, szczególnie młodzież z klasy VIII, za co opiekunowie samorządu uczniowskiego /p.B.Markowicz i p.B.Majewska/ serdecznie dziękują. Do zobaczenia na karnawałowej dyskotece.

     

foto galeria >Światowy Dzień Pluszowego Misia

2018-11-28 

   

   Światowy  Dzień  Pluszowego  Misia  obchodziliśmy w naszej szkole 26 listopada 2018 roku, chociaż pluszowa zabawka świętowała swoje 116.urodziny już w niedzielę/25 listopada/.

     Samorząd Uczniowski wcześniej przygotował gazetkę dotyczącą wspomnianego dnia. W szkole pojawiły się plakaty z misiami znanymi z utworów literackich i filmów.

     

   W poniedziałek wraz z uczniami na zajęcia przybyły sympatyczne maskotki najróżniejszych wielkości. Niektóre nawet zasiadły w ławkach, by poznać trud nauki.

     Szczególne atrakcje zostały przewidziane dla uczniów klas "0"-3. Pani Iwona Sekutowicz /mama uczennicy z kl.4a/  przeprowadziła ciekawe animacje w trzech grupach wiekowych. Były konkursowe rozmowy o misiach, przyrządzanie tortu urodzinowego, degustacja przysmaku bohatera dnia. Nie zabrakło też zabaw ruchowych z chustą animacyjną: usypiano sympatyczne niedźwiadki, wywoływano wiatr i wichurę, by zdmuchnęła balony z pytaniami. Dużo emocji sprawiło rysowanie misia z zasłoniętymi oczami i wykonywanie jego głowy z balona.

    Podczas zabaw pani Iwona nagradzała dzieci cukierkami, a pani Wioletta Myślińska /zastępca przewodniczącej Rady Rodziców/ obdarowała każde dziecko słodkim Lubisiem z czekoladowym nadzieniem.

    Serdecznie dziękujemy Paniom za piękną i bezinteresowną współpracę ze szkołą. Szczególne wyrazy uznania kierujemy do Pani Sekutowicz, która pozytywnie odpowiedziała na inicjatywę opiekunów Samorządu Uczniowskiego.

    Światowy Dzień Pluszowego Misia zakończył się w świetlicy szkolnej, gdzie dzieci oczekujące na autobus kolorowały wizerunek tej sympatycznej przytulanki, stosując metodę Dziesięciu Palców.

    Czy to był miły dzień...?  Zajrzyjcie do galerii...

                                                                                                                                   Bożena MajewskaDzień Guya Fawkesa

2018-11-18 

     Każdy kraj ma swoje tradycje, święta i ważne rocznice. Jednym z ważnych  dla Anglików dni,  jest Dzień Guya Fawkesa - Bonfire Night, co po polsku znaczy Noc Ogniska lub Spisek prochowy. To święto upamiętnia straszne wydarzenia z  listopadowej nocy  1605 roku. Nieudana próba wysadzenia Budynku Parlamentu Brytyjskiego i zamordowania ówczesnego Króla Szkocji i Anglii Jakuba I, zapisała się w historii Zjednoczonego Królestwa  Wielkiej Brytanii. 5 listopad jest świętem ludowym, hucznie celebrowanym przez Anglików i Szkotów.                                                                         

     W naszej szkole  uczymy się języka angielskiego, poznajemy tradycje, elementy kultury i historii Anglii. Myślę, że historia spisku prochowego jest niezwykle interesująca, dlatego też  eksponujemy krótkie informacje i wykonane przez uczniów plakaty. Zachęcamy do pogłębiania wiedzy na temat tradycji, kultury i historii  krajów anglojęzycznych.   

                                                                                                Ucz. Kl. VIIa

więcej


 [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] z [10]
 

do górydo góry